به بهانه ریاست سردار قالیباف در مجلس
گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه الفبا
به بهانه سالمرگ مهدی اخوان ثالث
سالمرگ میرزا رضا کرمانی
موسی غنی نژاد:
نقش ملکه الیزابت در کودتای ۲۸ مرداد

...
«کیف پول مهار کرونا» نامزد صدراعظمی آلمان شد


«کیف پول مهار کرونا»


نامزد صدراعظمی آلمان شد

 


حزب سوسیال دموکرات‌ آلمان به طور رسمی اولاف شولتس، وزیر دارایی دولت فدرال، را به عنوان نامزد خود برای احراز سمت صدراعظمی آلمان در انتخابات سراسری سال آینده معرفی کردند.

شولتس که سال گذشته در انتخابات درون حزبی برای کسب عنوان نامزدی حزب شکست خورده بود، پس از افزایش محبوبیتش در دوران شیوع ویروس کرونا در آلمان، به عنوان نامزد صدراعظمی حزب سوسیال دموکرات‌ معرفی شد.

شهردار سابق هامبورگ با اعلام این خبر در صفحه شخصی توییتر خود، نوشت: « با حمایت ساسکیا اسکن و نوربرت والتر، رهبری حزب به اتفاق آراء من را به طور رسمی به عنوان نامزد صدراعظمی معرفی کرد. من مشتاقانه در انتظار ایفای نقش درتیم قدرتمند یک کارزار انتخاباتی فوق‌العاده، منصفانه و موفق هستم.»

محبوبیت عمومی شولتس در پی تامین مالی موفق هزینه‌های درمان و مراقبت‌های پزشکی و نیز بسته محرک‌های اقتصادی طی همه‌گیری شتابان بیماری کووید-۱۹ به شدت افزایش یافته است. او که به کیف پول کرونا شهرت یافته، به باور بسیاری از کارشناسان موفق شده با تخصیص درست و تیزبینانه منابع مالی، نقش پررنگی در موفقیت برنامه دولت آلمان در مهار موج نخست شیوع ویروس کرونا داشته باشد.

حزب سوسیال دموکرات‌ آلمان که سال‌هاست در ائتلاف با حزب دموکرات مسیحی(حزب آنگلا مرکل) در عرصه قدرت سیاسی این کشور حضور داشته از سال ۲۰۰۲ تاکنون پیروزی قابل توجهی در انتخابات کسب نکرده است. بر همین اساس، رهبران این حزب در تلاش هستند تا در انتخابات سال آینده با اتکای به ائتلافی تازه با احزاب چپ و سبز آلمان یکه‌تازی قدرت سیاسی شوند.

انتخابات سراسری آلمان بناست پاییز سال ۲۰۲۱ میلادی برگزار شود و آنگلا مرکل ۶۶ ساله که ۱۵ سال رهبری «کشور صاحب بزرگترین اقتصاد اروپا» را برعهده داشته است دو سال پیش اعلام کرد دیگر نامزد مقام صدر اعظمی نخواهد شد. خانم مرکل تاکنون چهار دوره متوالی صدراعظم آلمان بوده است.