گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه "الفبا"
شاه به روایت سفیر انگلیس
گفت و گو با پرویز جاهد

...
تایوان "دیکتاتوری" چین را محکوم کرد


تایوان "دیکتاتوری" چین را محکوم کرد
 


دولت تایوان همزمان با هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین، "دیکتاتوری" این کشور را محکوم کرد.

دولت تایوان اعلام کرد، چین یک "تهدید برای صلح" است و تلاش می‌کند تا بهانه‌هایی را برای گسترش اقدامات نظامی خود بیابد.

نیروهای ملی‌گرای شکست خورده در سال ۱۹۴۹ و پس از باخت در جنگ داخلی به نیروهای کمونیست، به تایوان گریختند. چین مدعی است که تایوان جزو قلمرواش است و هرگز استفاده از زور را برای تحت کنترل درآوردنش رد نکرده است.

شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین در جریان سخنرانی در مراسم هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین گفت، کشورش به دنبال توسعه صلح آمیز روابط با تایوان است.

شورای امور چین در تایوان در واکنش به اظهارات رئیس جمهوری چین اعلام کرد، تایوان هرگز "یک کشور، دو سیستم" را نمی‌پذیرد. حزب کمونیست چین برای ۷۰ سال است که بر "دیکتاتوری تک حزبی" خود پافشاری می‌کند و مفهومی از کشورداری است که ارزش‌های دموکراسی، آزادی و حقوق بشر را  نقض می‌کند و باعث بروز خطرات و چالش‌هایی برای توسعه چین شده است. این روش‌ها تنها تهدیدی جدی برای صلح منطقه‌ای، تمدن و دموکراسی جهانی است.

در ادامه این بیانیه همچنین آمده است: تایوان بیش از ۳۰ سال است که دموکراتیک است و چین باید از این فرصت استفاده کند و به دنبال دموکراسی باشد. مشی زندگی برای بقا و توسعه سرزمین چین به یک فرد و یک حزب بستگی ندارد. برای پذیرش موضع چین توسط تایوان نباید به زور متوسل شد.