گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه "الفبا"
شاه به روایت سفیر انگلیس
گفت و گو با پرویز جاهد

...
تکذیب اعلام جایز نبودن سفر به قم از سوی مراجع تقلید


تکذیب اعلام جایز نبودن سفر به قم

از سوی مراجع تقلید

 


دفاتر آیات مکارم شیرازی و نوری همدانی از مراجع تقلید در قم، انتشار مطالبی منتسب به آنان به عنوان استفتا و پاسخ آن مبنی بر جایزنبودن سفر به قم با هدف کنترل شیوع بیماری کرونا را قویا تکذیب کردند.

قم

در پی انتشار مطالبی در برخی سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی تحت عنوان استفتا از ۲ تن از مراجع تقلید در پاسخ به استفتایی در عدم جواز سفر به شهر قم حتی به نیت ادای نذر برای کنترل بیماری کرونا، در خصوص صحت و سقم آن از دفاتر این ۲ مرجع کسب اطلاع کرد که تاکید شد این انتساب بی پایه و اساس است و تکذیب می‌شود.

دفتر آیت‌الله نوری همدانی با رد چنین استفتایی بیان کرد که او تاکنون در نفی یا اثبات این مساله اظهارنظری نداشته است.

همچنین دفتر آیت الله مکارم شیرازی نیز ضمن تکذیب انتساب چنین مطلبی به دفتر این مرجع تقلید تاکید کرد که از اساس چنین استفتایی انجام نگرفته است.

این سایت‌ها مدعی شدند که آیت‌الله مکارم شیرازی نیز در پاسخ به همین پرسش گفته است: چنانچه با رعایت نکات ایمنی و بهداشتی خطر قابل توجهی متوجه شما نباشد انجام این سفر مانعی ندارد، در غیر این صورت تکلیفی نسبت به عمل به نذر در شرایط حاضر ندارید و لازم است بعد از رفع خطر به تکلیف خود عمل نمایید.

گفتنی است از عصر امروز مطلبی با مضمون عدم جواز سفر به قم به دلیل شیوع بیماری کرونا منتشر شده که در آن ذکر شده آیت‌الله نوری همدانی در پاسخ به استفتایی مبنی بر حکم سفر به قم به قصد زیارت و ادای نذر پاسخ داده است که "در صورتی که احتمال خطر و ضرر عقلایی می‌دهید در وقت دیگر نذر انجام شود".

در پی شیوع نسبی بیماری کرونا در قم تاکنون تاکنون ۱۶ نفر جان باخته اند و ۳۲۰ مشکوک به کرونا نیز بستری و تحت نظر هستند که ۴۰ نفرشان بد حال هستند که البته بر اساس آمارهای موجود، اغلب آن‌ها را بیماران آنفولانزا تشکیل می‌دهند، اما برای اطمینان از عدم ابتلای به کرونا، تحت آزمایش و بررسی‌های ویژه قرار دارند.

به‌منظور مقابله و پیشگیری از شیوع بیماری کرونا در قم، مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز حوزه‌های علمیه قم نیز از روز پنجشنبه هفته گذشته تا آخر هفته جاری تعطیل شده و محدودیت‌هایی در برنامه‌های جمعی حرم مطهر حضرت معصومه (س) و مسجد جمکران اعمال شده است.