گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه "الفبا"
شاه به روایت سفیر انگلیس
گفت و گو با پرویز جاهد

...
روایت "نیویرکر" از تماس تلفنی ترامپ با روحانی


روایت "نیویرکر" از تماس تلفنی ترامپ با روحانی

 


نیویرکر در گزارشی مدعی شد که روحانی تماس تلفنی ترامپ را پاسخ نداده است.

عصر سه‌شنبه ۲۴ سپتامبر، امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه می‌خواست با حسن روحانی همتای ایرانی خود در هتل «میلنیوم هیلتون» که روبروی خیابان مقر سازمان ملل در نیویورک واقع شده است، تماسی را ترتیب دهد، این مکان از جمله جاهایی بود که رئیس‌جمهور ایران حق تردد در آن را داشت.

ماکرون در نظر داشت تا بتواند  که یک گفت‌و‌گوی تلفنی سه نفره با حسن روحانی و دونالد ترامپ برگزار کند  برای این منظور یک گروه از متخصصان در ساعت ۹.۳۰ دقیقه شب وارد هتل شدند تا بتوانند این خط تلفن را در اتاق روحانی ایجاد کنند.

از سوی دیگر با توجه به درخواست‌هایی که از سوی سران ژاپن، پاکستان، آلمان و انگلیس و فرانسه برای برگزاری دیدار و گفت‌وگو میان روحانی و ترامپ صورت گرفته بود، ماکرون امید داشت که این تماس تلفنی زمینه را برای دیدار میان روحانی و ترامپ ایجاد کند.

ماکرون علاقه زیادی به دیدار میان ایران و آمریکا داشت و به روحانی گفت اگر این جا را بدون دیدار با ترامپ ترک کند، فرصتی از دست رفته است.

از سوی دیگر ترامپ مکرر در رابطه با علاقه خود برای دیدار با رهبران ایرانی سیگنال نشان داده است. او در جریان نشست‌های مجمع عمومی سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ از طریق فرانسه پیغام‌هایی محرمانه ارسال کرد و خواستار ملاقات با روحانی شده بود اما هم زمان اقداماتی انجام داده است که اعتماد را از بین برده است.

درست زمانی که فرانسه در حال تلاش برای دیدار میان ایران و آمریکا بود، تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع شد. بانک مرکزی ایران تحریم شد. از سوی دیگر ترامپ با خروج از برجام توافق با ایران را نابود کرده است.

 پس از راه اندازی این خط تلفن، تماس از طرف ترامپ ساعت ۹:۳۰ انجام شد. ماکرون گوشی را برداشت اما روحانی این تماس را جواب نداد و در این گفت‌وگوی سه نفره حاضرنشد.