به بهانه ریاست سردار قالیباف در مجلس
گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه الفبا
به بهانه سالمرگ مهدی اخوان ثالث
سالمرگ میرزا رضا کرمانی
موسی غنی نژاد:

...
روسیه: "زهره" مال ماست


رئیس سازمان فضایی روسیه

"زهره" مال ماست

 


رئیس سازمان فضایی روسیه با ادعای مالکیت سیاره زهره، آن را «سیاره‌ای روسی» خواند.

Venus

 دیمیتری روگوزین، مدیر عامل «راسکاسموس»، سازمان فضایی روسیه همچنین اعلام کرد که این کشور ماموریتی اکتشافی برای این سیاره انجام خواهد بود.

قبلا پیشنهاد شده بود که سفر به زهره در ماموریت مشترکی با آمریکا به نام «ونرا دی» (Venera D) انجام شود که شامل فرستادن یک سفینه‌ فضایی بدون سرنشین در فاصله ۲۰۲۶ تا ۲۰۳۱ است.

روگوزین در نمایشگاه بین‌المللی بالگرد در مسکو گفت: «کشور ما نخستین و تنها کشوری است که با موفقیت سفینه‌ای را روی زهره نشانده است. این سفینه اطلاعاتی را درباره این سیاره جمع‌آوری کرد- آنجا مانند جهنم است.»

«شروع دوباره اکتشاف زهره یکی از برنامه‌های ما است. به نظر ما، زهره سیاره‌ای روسی است، بنابراین نباید در این باره عقب بمانیم.»

این اظهارات پس از آن صورت می‌گیرد که پژوهشی جدید از کشف گازی به نام فسفین در جو زهره خبر داد. این گاز که در جو کره زمین هم موجود است به معنای آن است ممکن است در ابرهای این سیاره حیات میکروبی وجود داشته باشد.

زهره دومین سیاره نزدیک به خورشید در منظومه شمسی ما و یکی از داغ‌ترین سیاره‌ها در این منظومه است.

جو زهره تقریبا به طور کامل از دی‌اکسیدکربن تشکیل شده است و زهره پس از کره ما دومین شیء درخشنده در آسمان شب است.

اتحاد شوروی نخستین کشوری بود که در سال ۱۹۷۰ یک سفینه فضایی را با موفقیت روی زهره فرود آورد. این سفینه به نام «ونرا ۷»، یکی از چندین کاوشگری بود که به سوی این سیاره فرستاده شد و نخستین سفینه‌ای بود که داده‌های از آن به کره زمین فرستاد.

گرچه این سفینه فرود موفق نرمی را روی زهره انجام داد، در طول چند ثانیه ذوب شد.

«ونرا ۹» سفینه روسی بعدی که در سال ۱۹۷۵ به سوی زهره فرستاده شد، توانست نخستین و تنها تصویر را از سطح این سیاره از چشم‌انداز هم‌سطح زمین بگیرد.

به گفته روگوزین، روسیه قصد دارد بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۳۰ دوباره به طور مستقل سفینه‌ای به سوی زهره بفرستد.