گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه "الفبا"
سالگرد دفاع حزب توده از "دادگاه های انقلابی"
مکاتبه نصیری و جعفریان
ترجمه کتاب عبدالرحمان بدوی

...
شکست مذاکرات دستمزد برابر زنان و مردان در فوتبال امریکا


شکست مذاکرات دستمزد برابر زنان و مردان در فوتبال امریکا

 


بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان آمریکا  از شکست مذاکرات خود با فدراسیون فوتبال این کشور بر سر دریافت دستمزد برابر با مردان خبر دادند و اعلام کردند که «مشتاقانه در انتظار برگزاری دادگاه با حضور هیات منصفه» هستند.


بیست و هشت عضو تیم ملی فوتبال زنان آمریکا در ماه مارس از فدراسیون فوتبال ایالات متحده به خاطر «دریافت دستمزد کمتر از مردان تیم ملی با وجود بازدهی بهتر تیم ملی زنان» شکایت کرده بودند.

در شکایت تیم ملی فوتبال زنان آمریکا -که تا به امروز چهار بار پیروز جام جهانی فوتبال زنان بوده اند- شرایط متفاوت و تبعیض آمیز فدراسیون در فراهم آوردن شرایط مناسب سفر، تیم پزشکی، تبلیغ مسابقات و تمرینات برای این تیم توصیف شده است.

فدراسیون فوتبال ایالات متحده امیدوار بود تا در مذاکرات بتواند تیم ملی زنان را متقاعد کند و به نتایج مثبتی برسند اما به نظر می‌رسد این گفتگوها راه به جایی نبرده است.

مولی لوینسون، سخن‌گوی بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما امروز به مذاکرات خود با فدراسیون پایان می‌دهیم. واضح است که فدراسیون قصد دارد همچنان به زنان دستمزد کمتری اختصاص دهد.»

خانم لوینسون در ادامه از برخورد «خشن و روش ناکارآمد» گروه مذاکره کننده فدراسیون فوتبال انتقاد کرد و آنان را متهم به «پخش اطلاعات غلط» کرد.

سخنگوی بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان گفت: «به هواداران، حامیان و دیگر فوتبالیست ها و زنان جهان اعلام می کنیم که ما مرعوب نخواهیم شد و مشتاقانه در انتظار برگزاری دادگاه با حضور هئیت منصفه خواهیم بود.»

تیم ملی فوتبال زنان آمریکا چندی پیش با پیروزی در برابر هلند، عنوان قهرمانی جام جهانی فوتبال زنان را از آن خود کرد.