به بهانه ریاست سردار قالیباف در مجلس
گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه الفبا
به بهانه سالمرگ مهدی اخوان ثالث
سالمرگ میرزا رضا کرمانی
موسی غنی نژاد:
نقش ملکه الیزابت در کودتای ۲۸ مرداد

...
صحیفه سجادیه باید در مدارس و دانشگاه‌ها تدریس شود


آیت‌الله سبحانی
 

صحیفه سجادیه باید در مدارس

و دانشگاه‌ها تدریس شود

 


آیت‌الله سبحانی در پیامی گفت: کتاب صحیفه سجادیه یک کتاب درسی باشد، دعاهای مخصوصی از آن انتخاب و در مدارس، دانشگاه‌ها و حوزه‌ها تدریس شود.

جعفر سبحانی

مراسم اختتامیه دهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد علیه‌السلام  با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل این وزارتخانه برگزار شد.

آیت‌الله جعفر سبحانی مرجع تقلید شیعیان به همین مناسبت پیام تصویری به اختتامیه این کنگره ارسال کرد که مشروح آن به شرح زیر است:

 ائمه(ع) حقوق بزرگی دارند و هرچه که زمان بگذرد حقانیت آنان برای مردم و جهانیان روشن‌تر می‌شود. جناب بخاری و مسلم در دو صحیح خود حدیث اثنی عشر را نقل کردند که پیامبر گرامی فرمود: این امت من عزیز است به وسیله ۱۲ امام، ۱۲ خلیفه.

۱۲ خلیفه که عزت اسلام به آنان منوط است؛ البته دیگران کوشش می‌کنند که این ۱۲ نفر را بر چهار خلیفه اول و بعدا هم بر خلفای اموی و عباسی منتقل کنند، در حالی که آنان توجه ندارند که عزت اسلام باید به وسیله این ۱۲ خلیفه احیا شود، آیا خلفای اموی واقعاً مظهر عزت اسلام بودند؟ در واقع جریان عاشورا عزت اسلام بود یا کشتن مردم مدینه عزت اسلام بود؟

در میان اهل‌بیت(ع)، امام سجاد(ع) برنامه خاصی داشت؛ زیرا در زمانی زندگی می‌کرد که جامعه از نظر اخلاقی سقوط کرد، کسانی که تاریخ آن زمان را ببینند، کَاَنّه جامعه اسلامی آن جامعه اسلامی نبود و در میان آنان کارهای خلاف و غلط و غیر صحیح که نمی‌خواهم از آنها نام ببرم رواج بیشتری در مکه و مدینه داشت.

امام سجاد(ع) اولین وظیفه خود را در این دید که به اصلاح جامعه بپردازد، در نتیجه به وسیله ادعیه و برنامه‌های دیگر جامعه را به سوی صلاح رهبری کرد.

از این مسأله غفلت نکنیم که همه وظیفه امام، قیام مسلحانه نیست؛ خِیر! دعاهای حضرت که در جامعه منتشر می‌شد، یک نوع تأثیر در بالا بردن اخلاق جامعه بود. من عباراتی که مورخین در آن زمان می‌نویسند به زبان نمی‌آورم. اولین قدم اصلاح جامعه به وسیله بالا بردن اخلاق بود، همچنین امام سجاد(ع) جریان عاشورا را زنده نگه داشت، البته امام هر موقع آب می‌بیند گریه می‌کند؛ رویکردهایی از این دست هرچند که ممکن است ریشه عاطفی داشته باشد اما ریشه سیاسی هم دارد و آن حضرت می‌خواهد که این جریان در تاریخ بماند، این جریان درسی است برای امت و حضرت برای باقی ماندن آن تا روز قیامت کوشش کرد.

علاوه بر این امام سجاد(ع) کادری را به عنوان علمای اخلاق تربیت می‌کرد که بتوانند در جامعه کارهای اخلاقی انجام دهند، اما نسبت به مسائل سیاسی هم توجه داشت و زمانی که دعای مکارم اخلاق را مطالعه می‌کنیم این جریان‌ها در این دعا مذکور است. راوی می‌گوید بعد از شهادت امام سجاد(ع) فهمیدیم کسانی که به ایتام و بیچارگان کمک می‌کرد کسی جز امام سجاد(ع) نبود.

به دو مسأله سفارش می‌کنم، اولاً کتاب صحیفه سجادیه یک کتاب درسی باشد، اگر همه ادعیه حضرت هم مناسب نباشد، دعاهای مخصوصی از آن انتخاب شده و در مدارس، دانشگاه‌ها و حوزه‌ها تدریس شود، ثانیاً امام سجاد(ع) در رساله حقوق خود ۵۰ حق را بیان کرده که اگر امروز مطرح شود کانّه امام(ع) این روزها و اوضاع را می‌بیند و این حقوق را بیان کرده است.