به بهانه ریاست سردار قالیباف در مجلس
گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه "الفبا"
نقش ملکه الیزابت در کودتای ۲۸ مرداد

...
فیسبوک حساب‌های "خبرنگارنمایان" روسیه را مسدود کرد


فیسبوک حساب‌های "خبرنگارنمایان"

روسیه را مسدود کرد

 


فیسبوک یک شبکه حساب‌های وابسته به سازمان اطلاعات ارتش روسیه را که خود را خبرنگار جا می‌زدند، مسدود کرد.

این شرکت با صدور بیانیه ‌ای اعلام کرد هدف حساب‌های وابسته به روسیه با ارائه روایت‌های دروغ، کاربران اوکراینی و دیگر کشورهای اروپای شرقی بود.

در سال‌های گذشته شبکه‌های اجتماعی از جمله فیسبوک و توییتر بارها حساب‌های کاربری معروف به ترول را به دلیل فعالیت برای انتشار گسترده اطلاعات غلط و ارتباط با دستگاه‌های امنیتی مسدود کرده اند.

در بیانیه فیسبوک آمده است که «گردانندگان پشت صحنه این شبکه تلاش می‌کردند هویت و هماهنگی خود را پنهان کنند اما تحقیقات این شرکت نشان می‌دهد که این افراد به سرویس اطلاعاتی ارتش روسیه وابسته هستند.»

وزارت دفاع روسیه تا زمان تنظیم این خبر واکنشی به بیانیه فیسبوک نشان نداده است. با این‌حال مسکو در موارد قبلی گزارش‌های مشابه را «ادعاهای دروغین دولت‌های غربی توصیف کرده بود.»

مدیر امنیت سایبری فیسبوک درباره شبکه وابسته به اطلاعات ارتش روسیه می‌گوید: «در جریان آخرین عملیات روسیه از ۱۰۰ حساب کاربری در فیسبوک و اینستاگرام برای خلق شخصیت‌های دروغینی استفاده شد که عمدتا خود را در کشورهای مورد هدف، خبرنگار معرفی می‌کردند.» به گفته همین مقام «این حساب‌های کاربری با رسانه‌های محلی تماس می‌گرفتند و داستان‌های دروغین درباره مسائل تفرقه‌برانگیز سیاسی، نظیر تنش‌های قومی در شبه جزیره کریمه و ساقط کردن هواپیمای مالزین ایرلاین در اوکراین در سال ۲۰۱۴ مطرح می‌کردند.»

به گفته فیسبوک بسیاری از این حساب‌ها در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ میلادی فعال بودند. با این حال برخی از اعضای این شبکه حتی تا همین امسال هم به کار خود ادامه می‌دادند.

فیسبوک همچنین اعلام کرد علاوه بر انحلال شبکه حساب‌های کاربری وابسته به روسیه، دو گروه دیگر از حساب‌های مشابه را هم مسدود کرده است.