به بهانه ریاست سردار قالیباف در مجلس
گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه "الفبا"
نقش ملکه الیزابت در کودتای ۲۸ مرداد

...
مخالفت با احکام انقلابی "زوزه غربی ها" است

سالگرد دفاع حزب توده از "دادگاه های انقلابی"

مخالفت با این احکام انقلابی "زوزه های غربی ها" است
در روز ۲۷ فروردین ۱۳۵۸ نورالدین کیانوری، دبیر اول حزب توده ایران از دادگاه‌های انقلاب اسلامی حمایت کرد.


به نوشته روزنامه کیهان؛ کیانوری که پس از ۳۰ سال دوری از ایران برای اولین بار در یک مصاحبه مطبوعاتی با خبرنگاران داخلی و خارجی سخن می‌گفت، به بازگشت خود به کشور اشاره کرد و افزود: ما چقدر خوشحالیم از اینکه بعد از ۳۰ سال می‌توانیم در ایران خود آزادانه بحث کنیم. ما خواستار لغو قراردادهای تحمیلی آمریکا و سپس پیوستن به جرگه کشورهای غیر متعهد هستیم. ما همچنین معتقدیم که ارتش استعمارزده، که تار و پودش برای منافع امپریالیزم و استعمار بافته شده باید هرچه زود‌تر تصفیه شود. اقتصاد ما باید مدافع مستضعفین بوده و تغییرات بنیادی در آن صورت گیرد. ما از دولت انتظار نداریم که این کار را فوراً انجام دهد ولی نمی‌توانیم سمت‌گیری صحیح را از دولت نخواهیم.

 

او افزود: تنها در صورت گرفتن سمت‌گیری صحیح است که مردم از دولت حمایت خواهند کرد. به نظر ما آن دسته از صنایع که کارفرمایانشان از کشور رفته‌اند باید ملی شوند. همچنین کارخانجاتی که سرمایه مختلط با امپریالیزم و خاندان شاه دارند باید مشمول ملی کردن شوند. بانک‌ها نیز که عمدتا با بانک‌های امپریالیستی در ارتباطند باید ملی شوند. البته ما سرمایه‌داری ملی را از این اصل مستثنی می‌دانیم.

 

وی سپس به اقدامات دولت اشاره کرد و ضمن نارسا خواندن آن‌ها گفت: اقدامات دولت برای بهبود زندگی زحمتکشان هنوز ملموس نیست، حتی هیچ سمت‌گیری را نمی‌تواند ارائه دهد. برعکس ما می‌بینیم که تورم لجام گسیخته در کار بیچاره کردن مردم است و گرانی به حدی است که حضرت آیت‌الله خمینی مجبور به تهدید گران‌فروشان شده است. ما این اقدام امام خمینی را تایید می‌کنیم و هشدار می‌دهیم که قسمتی از سرمایه‌داری ایران باز در حال مکیدن شیره مردم است. دولت باید برای مقابله با این چیز‌ها برنامه داشته باشد و الا انقلاب به خطر می‌افتد. مردم انقلاب کرده‌اند و حالا می‌خواهند نتیجه‌اش را ببینند، آن‌ها که سرمایه‌دار نیستند که از جیب بخورند.

 

کیانوری آنگاه با تاکید بر اینکه حزب توده ایران از دولت بازرگان حمایت می‌کند، گفت: ما در این مرحله از کلیه اقدامات در جهت مردم پشتیبانی می‌کنیم و نمی‌خواهیم موجودیت این دولت را در برابر علامت سوال قرار دهیم. به نظر ما این دولت هنوز امکانات بالقوه‌ای برای قدم برداشتن در جهت حرکت مردم دارد.

 

وی سپس به وضع دهقانان اشاره کرد و ضمن تشریح وضع آنان گفت: بیش از ۵۰ درصد دهقانان نه زمین دارند نه امکانات. روی آوری کشاورزان به شهرستان‌ها نشان می‌دهد که اگر هرچه زود‌تر راه‌حل‌های بنیادی به مرحله اجرا گذاشته نشود این وضع بحرانی عمیق‌تر خواهد شد.

 

کیانوری در مورد مساله کردستان و ترکمن صحرا گفت: ما طرفدار آزادی کامل و تساوی حقوق ملیت‌ها و اقلیت‌های ملی در جامعه هستیم. البته ما با جریان‌هایی که تحت لوای خواسته‌های ملی باشد موافق نیستیم.

 

از دبیر حزب توده ایران سوال شد: حزب توده ایران تا چه حدی از سازمان آزادیبخش فلسطین دفاع می‌کند و موضع‌گیری شما در قبال حرف‌های اخیر آقای امیرانتظام در مورد فلسطین چیست؟ او پاسخ داد: ما مبارزه خلق فلسطین را نه به عنوان مبارزه خلق فلسطین بلکه به عنوان یکی از اجزاء بسیار با اهمیت مبارزه ضد امپریالیستی و صهیونیستی می‌دانیم. پشتیبانی همه‌جانبه‌ از این مبارزه یکی از نکات اصلی برنامه پیشنهادی ماست.

 

از وی سوال شد: آیا برای مجلس موسسان کاندیدا معرفی می‌کنید؟ کیانوری پاسخ داد: حتماً کاندیدا معرفی می‌کنیم. اگر کاندیدای مستقل هم نداشته باشیم حتماً شرکت می‌کنیم و انتقاد سازنده خواهیم کرد. چرا که ما برای این مجلس موسسان اهمیت بسیاری قائلیم.

 

از وی در مورد امکان بازگشت سایر اعضای حزب توده ایران سوال شد، کیانوری گفت: توده‌ای‌ها بلافاصله در جریان انقلاب آماده بازگشت به ایران شدند ولی متاسفانه دولت آقای بازرگان برای ما مشکلاتی به وجود آورد. من بدون گذرنامه بازگشتم.

 

در مورد سازمان‌ها و دستجاتی که از حزب توده ایران منشعب شده‌اند، کیانوری گفت: از این‌ها در آینده زیاد خواهید دید. ما به این‌ها با تبسمی پدرانه نگاه می‌کنیم. آن‌ها اگرچه با خصومت بسیار از ما انشعاب می‌کنند ولی نمی‌دانند جاذبه اسم توده چیست که تازه آن‌ها پس از انشعاب هم اسم خود سازمان انقلابی حزب توده می‌گذارند.

 

کیانوری در مورد دادگاه‌های انقلاب گفت: این‌ها انقلاب ایران را سربلند کردند. زوزه‌هایی که در غرب علیه این احکام انقلابی می‌کشند زوزه‌های دل‌سوختگان است که نه‌تنها پایگاه بلکه مهره‌های تربیت‌شده خود را هم از دست می‌دهند.

البته ما خیلی خوشحال می‌شدیم اگر مذاکراتی که در این دادگاه‌ها می‌شود به اطلاع عموم می‌رسید. ما خواستار محترم شمردن تمامیت ارضی و تحکیم استقلال کشور هستیم. ما با تجزیه‌طلبی مبارزه می‌کنیم و ایران را در سرحدات کنونی‌اش می‌خواهیم و به خاطر آن زنده هستیم.