به بهانه ریاست سردار قالیباف در مجلس
گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه الفبا
به بهانه سالمرگ مهدی اخوان ثالث
سالمرگ میرزا رضا کرمانی
موسی غنی نژاد:
نقش ملکه الیزابت در کودتای ۲۸ مرداد

...
هرسال چند نفر در تهران به قتل می‌رسند؟


هرسال چند نفر در تهران به قتل می‌رسند؟

 


رئیس پلیس آگاهی پایتخت با بیان این‌که سالیانه بسیار کمتر از ۱۰۰ نفر در پایتخت به قتل می‌رسند، گفت: برخلاف تصور عموم، قتل زیادی در تهران اتفاق نمی‌افتد و در سال‌های اخیر این روند رو به کاهش بوده است.

قتل

سردار علیرضا لطفی رئیس پلیس آگاهی پایتخت گفت: قتل یکی از جرائم جنایی است که بسیار برای مردم، پلیس و دستگاه قضا حائز اهمیت است بنابراین از لحظه اعلام جرم، اداره دهم پلیس آگاهی و مرکز تشخیص هویت دست به کار می‌شوند. ساعات اولیه وقوع قتل، ساعت طلایی است و پلیس از همان لحظه بررسی را شروع می‌کند.

به گفته وی، در مجموع در کلان‌شهر تهران برعکس تصور عموم، قتل زیادی اتفاق نمی‌افتد و در سال‌های اخیر این روند رو به کاهش است.

سردار لطفی در پاسخ به این سوال که سالیانه چند قتل در پایتخت رخ می‌دهد، گفت: در سه ماه سال جاری، در حوزه قتل ۳ درصد کاهش جرم نسبت به سال گذشته داشتیم این در حالی است که عدد کلی بسیار کمتر از ۱۰۰ قتل سالیانه در پایتخت است.

رئیس پلیس آگاهی پایتخت با اشاره به این‌که پرونده قتل پیچیده‌ای در تهران نداشتیم، توضیح داد: در سال جاری، ۹۵ درصد از جرائم قتل توسط پلیس کشف شده‌اند و در روزهای آتی این آمار به ۱۰۰ درصد نیز می‌رسد.

این مقام ارشد انتظامی درباره جایگاه پایتخت در مقایسه با سایر شهرها و کشورها گفت: از بررسی آمار نیروی انتظامی و مقایسه جهانی متوجه شدیم با وجود این‌که تهران ۱۳ میلیون جمعیت دارد از نظر وقوع جرائم جنایی مانند قتل و سرقت مسلحانه در جایگاه‌های آخر در کشور قرار دارد، بنابراین وضعیت مطلوبی داریم. همچنین در مقایسه با سایر پایتخت‌ها نیز وضعیت مناسبی در این باره داریم.

وی در پاسخ به این سوال که علت بیشتر قتل‌های تهران چیست، گفت: قتل دلایل زیادی دارد، اما عمده‌ترین دلایل قتل در تهران مسائل و مشکلات روحی و روانی است. به این معنا که بیشتر قاتلان دارای بیماری و مشکلات روحی هستند.

سردار لطفی افزود: مشکلات خانوادگی و مسائل اقتصادی از دیگر دلایل قتل در تهران هستند، اما در پایتخت در این حوزه نگرانی‌ای وجود ندارد.

رئیس پلیس آگاهی پایتخت یادآور شد: باید به این نکته توجه داشت که پرونده‌های قتل از معدود پرونده‌هایی هستند که هیچ‌وقت بسته نمی‌شوند. به طوری که اگر پرونده به سرانجام نرسد هرچند وقت یک بار مجددا مورد بازبینی و بررسی قرار می‌گیرد. مثلا در هفته‌های اخیر، فردی را دستگیر کردیم که ۲۷ سال پیش دست به قتل زده بود. این متهم باور نمی‌کرد پس از تحمل سختی ۲۷ سال زندگی در مخفیگاه و فراری بودن بالاخره دستگیر شود.