به بهانه ریاست سردار قالیباف در مجلس
گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه الفبا
به بهانه سالمرگ مهدی اخوان ثالث
سالمرگ میرزا رضا کرمانی
موسی غنی نژاد:
نقش ملکه الیزابت در کودتای ۲۸ مرداد

...
۴۰ درصد تجهیزات پزشکی ایران از رده خارج شده است


رئیس هیات امنای صرفه جویی ارزی
 

۴۰ درصد تجهیزات پزشکی ایران

از رده خارج شده است

 


رئیس هیات امنای صرفه جویی ارزی گفت: حدود ۱۲۰ هزار میلیارد ریال تجهیزات پزشکی در کشور وجود دارد که ۳۰ تا ۴۰ درصد این تجهیزات به دلایل مختلف از رده مصرف خارج شده است.

جلسه هم اندیشی هیأت امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص نحوه فعال سازی صنعت بازچرخانی تجهیزات پزشکی با استفاده از ظرفیت‌های علمی و فنی شرکت‌های دانش بنیان برگزار شد.

مهدی یوسفی در این جلسه اظهار کرد: دلیل توجه به صنعت بازچرخانی افزایش تقاضای جهانی برای صنعت ریفربیش، محدودیت‌های بودجه‌ای نظام‌های سلامت، افزایش خصوصی سازی بخش‌های سلامت، افزایش تعداد دستگاه‌های قدیمی و مستعمل موجود در نظام‌های سلامت، افزایش تعداد بیماران و افزایش روش‌های درمانی مورد استفاده برای بیماران است.

وی با بیان اینکه همکاری هیأت امنا با معاونت فناوری ریاست جمهوری جهت بازگرداندن دستگاه پزشکی استفاده شده به سطحی از ایمنی و ثمربخشی از طریق تعمیر، به روز رسانی و جایگزینی قطعات مستعمل با قطعات جدید با کسب مجوزهای کیفی مربوطه از مراجع ذی ربط است، افزود: بنابر تخمین اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، حدود ۱۲۰ هزار میلیارد ریال تجهیزات پزشکی در کشور وجود دارد که حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد این تجهیزات به ارزش تقریبی ۳۶ هزار میلیارد تا ۴۸ هزار میلیارد ریال به دلایل مختلف از رده مصرف خارج شده و در انبارهای دانشگاه‌ها و مراکز درمانی به صورت بدون استفاده، انباشته شده‌اند.

رئیس هیأت امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران خاطر نشان کرد: برنامه ریزی ما مبنی بر این است تا همانند کشورهای پیشرفته جهان از صنعت ریفربیش استفاده کنیم که این مسئله سبب خواهد شد تا هزینه واردات در زمینه تجهیزات پزشکی کاهش یابد.

یوسفی با بیان اینکه حمایت از تولید داخل بنابر فرمایش مقام معظم رهبری بسیار ارزشمند است، گفت: تلاش ما مبنی بر این است که از واردات تجهیزات پزشکی که نمونه تولید داخل دارند پیشگیری کنیم و در این راستا در زمینه صافی دیالیز موفق بوده‌ایم.

مصرف سالیانه صافی دیالیز در کشور

وی با اشاره به اینکه مصرف سالیانه صافی دیالیز در کشورمان حدود ۵ میلیون است، گفت: در گذشته به کشورهای خارجی برای تأمین صافی دیالیز نیازمند بودیم اما در حال حاضر دپوی استراتژیک ما از خط تولید داخل تأمین می‌شود.

رئیس هیأت امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران عنوان کرد: فهرست اقلام وارداتی سفارش داده شده به تولید کنندگان داخلی و شرکت‌های دانش بنیان برای بومی سازی تولید داخل ارائه شده است و انشاالله با کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این راستا به پیشرفت‌های چشمگیری دست خواهیم یافت.

یوسفی تاکید کرد: حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه فعال سازی صنعت بازچرخانی با رعایت استانداردهای کیفی مربوط به حفظ سلامت بیمار منجر به اشتغال زایی و کاهش چشمگیر هزینه‌ها می‌شود.

وی با بیان اینکه مبانی قیمت گذاری در صنعت ریفربیش مهم است، ادامه داد: پیشنهاد ما قیمت گذاری فهرست کالاهای قابل بازچرخانی ارائه شده از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به هیأت امنا با اخذ نظر از کارشناسان رسمی دادگستری و اعمال آنها در حساب‌های فی مابین هیأت امنا با دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است.