گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه "الفبا"
سالگرد دفاع حزب توده از "دادگاه های انقلابی"
مکاتبه نصیری و جعفریان
ترجمه کتاب عبدالرحمان بدوی

...
همه باید خویشتنداری کنند تا کار به درگیری نظامی نکشد


فدریکا موگرینی

همه باید خویشتنداری کنند تا کار به درگیری نظامی نکشد
 


مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ایران، کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و ایالات متحده آمریکا خواست تا برای جلوگیری از وقوع درگیری نظامی جدید در منطقه، خویشتندار باشند.

این اظهارات فدریکا موگرینی پس از اجلاس وزرای خارجه اتحادیه اروپا با حضور مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده بیان شد.

وزرای خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان نگرانی خود را از افزایش تنش میان ایران و ایالات متحده و متحدانش در خاورمیانه ابراز کرده بودند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عصر دوشنبه و در جریان یک نشست خبری در بروکسل در پاسخ به پرسشی درباره انفجارهای روز یکشنبه در بندر فجیره امارات متحده عربی گفت: «ما هنوز در حال جمع‌آوری اطلاعات هستیم. بار دیگر نگرانی خود را از افزایش تنش در منطقه ابراز می‌کنم؛ منطقه‌ای که بیش از این نیاز به درگیری ندارد. از همه طرف‌ها می‌خواهم خویشتندار باشند.»

از زمان تشدید فشارهای دولت دونالد ترامپ بر جمهوری اسلامی ایران و کاهش سطح تعهدات این کشور در چارچوب برجام، تنش میان تهران و واشنگتن به شکل کم‌سابقه‌ای افزایش یافته است. اتحادیه اروپا ضرب‌الاجل دوماه ایران برای «پایبندی عملی به برجام» را نپذیرفته است.

موگرینی همچنین در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره گزارش رویترز راجع به پافشاری ایران بر صدور روزانه یک و نیم میلیون بشکه نفت گفت: «نمی‌توانم درباره این موضوع اظهار نظر کنم. اتحادیه اروپا تا زمانی که ایران به تعهدات خود در قبال توافق هسته‌ای پایبند بماند از اجرای کامل برجام حمایت خواهد کرد.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر نقش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌عنوان تنها نهاد راستی آزمایی تعهدات هسته‌ای ایران تاکید کرد.