به بهانه ریاست سردار قالیباف در مجلس
گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه "الفبا"
گزارش ویژه الفبا
به بهانه سالمرگ مهدی اخوان ثالث
سالمرگ میرزا رضا کرمانی
موسی غنی نژاد:
نقش ملکه الیزابت در کودتای ۲۸ مرداد

...
مخالفت با کشیش شدن مردان متاهل


پاپ فرانسیس اعلام کرد

مخالفت با کشیش شدن مردان متاهل

 


رهبر کاتولیک‌های جهان از به تصویب رساندن حکم انتصاب مردان متاهل در منطقه آمازون به دلیل کمبود کشیس در این منطقه، امتناع ورزید.

درخواست برای صدور مجوز کشیش شدن مردان متاهل در منطقه آمازون در ماه اکتبر از سوی اسقف‌های منطقه آمازون مطرح شده بود و این درخواست منتظر رسیدگی از سوی پاپ فرانسیس بود.

موضوع صدور مجوز کشیش شدن برای مردهای متاهل موجب بحث‌هایی در کلیسای کاتولیک شده بود و حتی بندیکت شانزدهم، پاپ سابق رسما از پاپ فرانسیس خواسته بود که این درخواست به کلی کنار گذاشته شود.

پاپ فرانسیس بدون اشاره به درخواستی که در این زمینه مطرح شده بود، تنها از اسقف‌ها خواست که برای حرفه کشیشی بیشتر دعا کنند و مبلغینی را برای مناطق دور افتاده که ساکنانش ماهها و شاید سالها بدون کشیش باشند، بفرستند.

پرهیز پاپ فرانسیس از تصویب این درخواست، ترقی‌خواهان مسیحی کلیسای کاتولیک را مایوس کرد، کسانی که امیدوار بودند پاپ دست کم این درخواست را مورد بررسی قرار دهد. در مقابل محافظه‌کاران مسیحی کلیسای کاتولیک از تصمیم پاپ فرانسیس استقبال کردند، بر این مبنا که او تصمیمی مخالف دیدگاه رسمی کلیسا اتخاذ نکرد.

پاپ فرانسیس در سند موسوم به «آمازون عزیز» که روز چهارشنبه منتشر کرد از آرزوهایش برای منطقه آمازون سخن گفته است. پاپ گفته است که آرزوی او آمازونی است که حقوق فقرا و بومیان مورد احترام باشد، طبیعت و فرهنگ‌های محلی مورد حفاظت قرار گیرند و کلیسای کاتولیک در آنجا با «ویژگی‌های آمازونی» حاضر و فعال باشد.

پاپ فرانسیس بعنوان نخستین پاپ از آمریکای لاتین مدتهاست که نسبت به بهره‌برداری‌های مخرب از جنگل‌های آمازون اظهار نگرانی کرده است و از اهمیت حفاظت از اکوسیستم آمازون بعنوان میراث جهانی سخن گفته است.